אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות - לסגירה

מהפכת הגל השלישי שוטפת את העולם

לקולנוע היה בסיסקטיז את אסכולת הגל החדש החדשנית. בפופ כיכבו בשנות השמונים הרכבי ניו ווייב עם להיטי אייטיז – ולעולם הקפה יש כבר עשור וחצי את הגל השלישי: מהפכת איכות שמדגישה את המקורות ואופני ההכנה של הפולים.
גלי קפה הם טרנדים ומגמות-על שמאפיינות את צריכתו. בגל הראשון, לפני מאה שנה, נכנס הקפה מבתי הקפה למטבח הפרטי והפך למרכיב בלתי נפרד ממנו.

כעבור 50 שנה, בגל השני, עבר הדגש לאיכות. החל דיון על מקורות הקפה – נניח האי האינדונזי ג'אווה (על שם הקפה משם גם קרויה שפת התכנות המפורסמת) ועל אופן הכנה אידאלי. כך התפתחה תרבות הבריסטות בבתי הקפה שקידשה את משקאות האספרסו שהיו למלכי הגל השני, עם או בלי חלב מוקצף ביד אומן במקיאטו, קפוצ'ינו, קורטדו ועוד.

הגל השלישי של הקפה מתוארך לתחילת המילניום הנוכחי. עכשיו, בדיוק כמו עם יין, רוצים לוגמי קפה סקרנים לדעת על הפולים הכל: לא רק מאיזו מדינה הגיעו, אלא מאיזה מחוז בדיוק בגואטמלה, אתיופיה או ברזיל, מאיזה תת זן (נניח, גיישה, תת זן של ערביקה), כיצד יובשו, לאיזו דרגת צבע נקלו – ואפילו מאיזה חווה ושל איזה חקלאי ומה שמו של אותו חקלאי.

third-wave-banner pic

סוגי הקפה האיכותיים ביותר קרויים ספשלטי קופי (Specialty Coffee). התואר ניתן לפולים שמקורם בחוות שזכו לציון 80 ומעלה על-ידי איגוד קפה הספשלטי באירופה או בארצות הברית.
זוהי הקטגוריה הצומחת ביותר בעולם הקפה שהסתפקה רק לפני 15 שנה ב-1% מקטגוריית הפרימיום ברחבי העולם – ואוחזת כעת בחמישית ממנו.
משקאות הקפה של הגל השלישי שמכינים מפולי ספשלטי קופי ארומטיים במיוחד. הם לרוב ניחנים, לצד הטעמים המוכרים של המשקה, בחמיצות ופירותיות נעימים ולפעמים גם בפרחוניות.

נהוג לטחון אותם טחינה גסה יחסית, בשונה מהאספרסו והטורקי הדקים ולחלוט בפילטרים כגון קמקס ו-V60. הם מוגשים ארוכים, לעיתים קרובות בקנקן.
לצד משקאות הפילטר, מככבים בהיצע משקאות הגל השלישי גם משקאות קפה ניטרו שנהנים מגיזוז עדין (טעים!) וקולד ברו – קפה קר ונפלא בהשרייה איטית. הם נלגמים לצד חלב או בלעדיו.
מותג Beanz הוא חלוץ בַּתחום בארץ ושם את תרבות הגל השלישי במרכז החוויה שמעניק בבתי הקפה שלו ולצרכניו. 100% מכל משקאות הקפה של Beanz מתבססים על פולי ספשלטי קופי, עליהם מופיע שמו של החקלאי שבחוותו גדלו – גבריאל מאוגנדה, לואיז אלברטו מברזיל וסיה מאינדונזיה.
את הפולים של Beanz אפשר למצוא כבר היום בבתי הקפה שלנו בנתב"ג (טרמינל 3, גייט E8) , ובעוד מספר בתי קפה ברחבי תל אביב ומחוצה לה.